Product Details and specifications are provided by manufacturer
| Basic |
|---|
| Product Type: | Direct Thermal/Thermal Transfe |
| Platform Supported: | PC |
| Power Source: | AC Supply |
| Recommended Use: | Label Print |
| Form Factor: | Desktop |
| Maximum Print Resolution: | 203 dpi |
| Brand Name: | Intermec |
| Media Type: | Fanfold |
| | Tag |
| | Roll Fed |
| | Notch |
| | Linerless |
| | Linered Label |
| | Label |
| | Black Mark |
| | Continuous Label |
| | Gap |
| Maximum Mono Print Speed: | 304.80 mm/s |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Ethernet: | Yes |
| USB: | Yes |
| Product Family: | PM |
| Print Color Capability: | Monochrome |
| Energy Star: | Yes |
| Display & Graphics |
|---|
| Touchscreen: | Yes |
| Fonts & Emulation |
|---|
| Language Emulation: | Fingerprint |
| | IPL |
| | DSim |
| | ZSim |
| | XML |
| General Information |
|---|
| Product Type: | Direct Thermal/Thermal Transfer Printer |
| Manufacturer Part Number: | PM43A11000000202 |
| Manufacturer Website Address: | http://www.honeywell.com/sites/uk/ |
| Manufacturer: | Honeywell International, Inc |
| Product Model: | PM43 |
| Product Name: | PM43 Mid-Range Printer |
| Product Series: | PM |
| Brand Name: | Intermec |
| Interfaces/Ports |
|---|
| USB: | Yes |
| Serial Port: | Yes |
| Media Types & Handling |
|---|
| Media Thickness: | 264.2 µm |
| Maximum Roll Diameter: | 212.73 mm |
| Media Type: | Label |
| | Linered Label |
| | Linerless |
| | Roll Fed |
| | Tag |
| | Black Mark |
| | Gap |
| | Continuous Label |
| | Fanfold |
| | Notch |
| Media Sensor: | Transmissive Media Sensor |
| | Reflective Media Sensor |
| Label Core Size: | 76.20 mm |
| Ribbon Core Size: | 25.40 mm |
| Maximum Label Width: | 114.30 mm |
| Memory |
|---|
| Flash Memory: | 128 MB |
| Standard Memory: | 128 MB |
| Memory Technology: | SDRAM |
| Miscellaneous |
|---|
| Platform Supported: | PC |
| Certifications & Standards: | - PFC Regulation: IEC320/C14
- CE (EN55022 Class A)
- FCC Class A
- UL-C-UL
- C-Tick
- D Mark
- CCC
|
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | ENERGY STAR |
| | RoHS |
| For Country/Region: | Europe |
| Energy Star: | Yes |
| Network & Communication |
|---|
| Ethernet: | Yes |
| Ethernet Technology: | Fast Ethernet |
| Physical Characteristics |
|---|
| Weight (Approximate): | 15.82 kg |
| Form Factor: | Desktop |
| Height: | 294.6 mm |
| Width: | 284.2 mm |
| Depth: | 483.6 mm |
| Power Description |
|---|
| Input Voltage: | 220 V AC |
| | 110 V AC |
| Power Source: | AC Supply |
| Standby Power Consumption: | 9 W |
| Maximum Power Consumption: | 300 W |
| Technical Information |
|---|
| Maximum Print Width: | 107.95 mm (4.25") |
| Recommended Use: | Label Print |
| Features: | Multilingual Capable |
| Maximum Print Resolution: | 203 dpi |
| Maximum Mono Print Speed: | 304.80 mm/s |
| Print Color Capability: | Monochrome |
Package Size and Weight
Height 0.4 m
Width 0.45 m
Length 0.61 m
Shipping Weight 15.76 kg