Product Details and specifications are provided by manufacturer
| Basic |
|---|
| Product Type: | Direct Thermal Printer |
| Platform Supported: | PC |
| Power Source: | Battery |
| | AC Supply |
| Recommended Use: | Label Print |
| Form Factor: | Desktop |
| Maximum Print Resolution: | 203 dpi |
| Brand Name: | Datamax-O'Neil |
| Media Type: | Roll Paper |
| | Perforated Label |
| | Notch |
| | Label |
| | Gap |
| | Fanfold |
| | Tag |
| | Black Bar |
| Maximum Mono Print Speed: | 127 mm/s |
| Ethernet: | Yes |
| USB: | Yes |
| Product Family: | E-Class |
| Print Color Capability: | Monochrome |
| Fonts & Emulation |
|---|
| Language Emulation: | PLZ |
| | EPL |
| | PLB |
| | PLE |
| | ZPL |
| | DPL |
| | PLI |
| General Information |
|---|
| Product Type: | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number: | EA2-00-0E005A00 |
| Manufacturer Website Address: | http://www.honeywell.com/sites/uk/ |
| Manufacturer: | Honeywell International, Inc |
| Product Model: | E-4205A |
| Product Name: | E-Class Mark III E-4205A Label Printer |
| Product Line: | E-Class |
| Brand Name: | Datamax-O'Neil |
| Interfaces/Ports |
|---|
| USB: | Yes |
| Serial Port: | Yes |
| Parallel Port: | Yes |
| Media Types & Handling |
|---|
| Media Thickness: | 254 µm |
| Maximum Roll Diameter: | 127 mm |
| Media Type: | Label |
| | Gap |
| | Fanfold |
| | Black Bar |
| | Roll Paper |
| | Notch |
| | Perforated Label |
| | Tag |
| Media Sensor: | Adjustable Media Sensor |
| Ribbon Core Size: | 25.40 mm |
| Maximum Label Width: | 111.76 mm |
| Memory |
|---|
| Flash Memory: | 64 MB |
| Standard Memory: | 16 MB |
| Memory Technology: | DRAM |
| Miscellaneous |
|---|
| Platform Supported: | PC |
| Network & Communication |
|---|
| Ethernet: | Yes |
| Ethernet Technology: | Fast Ethernet |
| Physical Characteristics |
|---|
| Weight (Approximate): | 2.40 kg |
| Colour: | Warm Grey |
| Form Factor: | Desktop |
| Height: | 186.9 mm |
| Width: | 203.5 mm |
| Depth: | 281.9 mm |
| Power Description |
|---|
| Input Voltage: | 110 V AC |
| | 220 V AC |
| Power Source: | Battery |
| | AC Supply |
| Technical Information |
|---|
| Maximum Print Width: | 107.95 mm (4.25") |
| Recommended Use: | Label Print |
| Features: | Tear-off |
| Maximum Print Resolution: | 203 dpi |
| Maximum Mono Print Speed: | 127 mm/s |
| Print Color Capability: | Monochrome |
| Warranty |
|---|
| Limited Warranty: | 1 Year |