Product Details and specifications are provided by manufacturer
| Basic | |
|---|---|
| Host Interface: | USB |
| Product Type: | Handheld Barcode Scanner |
| Image Sensor: | Imager |
| Colour: | Black |
| Connectivity Technology: | Cable |
| Brand Name: | Honeywell |
| Barcode Dimension: | 1D |
| Scan Pattern: | Single Line |
| Product Family: | Hyperion |
| General Information | |
|---|---|
| Product Type: | Handheld Barcode Scanner |
| Manufacturer Part Number: | 1300G-2USB |
| Manufacturer Website Address: | http://www.honeywell.com/sites/uk/ |
| Manufacturer: | Honeywell International, Inc |
| Product Model: | 1300g-2 |
| Product Name: | Hyperion 1300g Linear-Imaging Scanner |
| Product Line: | Hyperion |
| Brand Name: | Honeywell |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface: | USB |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information: | USB Cable separate |
| Package Contents: |
|
| Certifications & Standards: |
|
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | RoHS |
| WEEE |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate): | 158.8 g |
| Colour: | Black |
| Height: | 149.9 mm |
| Width: | 111.8 mm |
| Depth: | 78.7 mm |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage: | 5 V DC |
| Technical Information | |
|---|---|
| Barcode Symbology Supported: | Reads Standard 1D and GS1 DataBar Symbologies |
| Image Sensor: | Imager |
| Connectivity Technology: | Cable |
| Scanning Distance: | 457.20 mm |
| Maximum Scan Resolution: | 0.08 mm |
| Depth of Field: | 38.10 mm - 304.80 mm@0.19 mm |
| 12.70 mm - 457.20 mm@0.33 mm | |
| 25.40 mm - 381 mm@0.25 mm | |
| 50.80 mm - 203.20 mm@0.13 mm | |
| 25.40 mm - 660.40 mm@0.51 mm | |
| Barcode Dimension: | 1D |
| Scan Pattern: | Single Line |
| Scan Rate: | 270 scan/s |
Package Size and Weight
Height 0.11 m
Width 0.13 m
Length 0.2 m
Shipping Weight 0.36 kg
Honeywell Hyperion 1300g-2 Handheld Barcode Scanner
SKU: 1300G-2USB
£64.00Price


