Product Details and specifications are provided by manufacturer
| Basic | |
|---|---|
| Product Type: | Thermal Transfer Printer |
| Platform Supported: | PC |
| Power Source: | AC Supply |
| Recommended Use: | Label Print |
| Form Factor: | Desktop |
| Maximum Print Resolution: | 203 dpi |
| Brand Name: | Honeywell |
| Media Type: | Label |
| Maximum Mono Print Speed: | 101.60 mm/s |
| Ethernet: | Yes |
| USB: | Yes |
| Print Color Capability: | Monochrome |
| General Information | |
|---|---|
| Product Type: | Thermal Transfer Printer |
| Manufacturer Part Number: | PC42TPE01318 |
| Manufacturer Website Address: | http://www.honeywell.com/sites/uk/ |
| Manufacturer: | Honeywell International, Inc |
| Product Model: | PC42t |
| Product Name: | 4-Inch Desktop Printer |
| Brand Name: | Honeywell |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB: | Yes |
| Serial Port: | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Maximum Roll Diameter: | 127 mm |
| Media Type: | Label |
| Maximum Label Width: | 110 mm |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory: | 64 MB |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported: | PC |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet: | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate): | 2.50 kg |
| Form Factor: | Desktop |
| Height: | 177 mm |
| Width: | 226 mm |
| Depth: | 297 mm |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source: | AC Supply |
| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum Print Width: | 104.10 mm (4.10") |
| Recommended Use: | Label Print |
| Maximum Print Resolution: | 203 dpi |
| Maximum Mono Print Speed: | 101.60 mm/s |
| Print Color Capability: | Monochrome |
Package Size and Weight
Height 0.24 m
Width 0.31 m
Length 0.41 m
Shipping Weight 3.99 kg
Honeywell PC42t Thermal Transfer Printer
SKU: PC42TPE01318
£205.00Price


