- Zebra ZD510, 12 dots/mm (300 dpi), USB, Ethernet, RTC, ZPLII (ettzd510-2 - ZD51013-D0EE00FZ)
wristband printer, healthcare, direct thermal, 12 dots/mm (300 dpi), print width (max.): 30 mm, speed (max.): 102 mm/s, USB, Ethernet, ZPLII, XML, RAM: 256 MB, Flash: 512 MB, real time clock, incl.: power supply unit, power cable (EU, UK)- list price: 753.28 £
| Basic |
|---|
| Product Type: | Direct Thermal Printer |
| Power Source: | AC Supply |
| Recommended Use: | Wristband Print |
| Form Factor: | Portable |
| Maximum Print Resolution: | 300 dpi |
| Brand Name: | Zebra |
| Media Type: | Wristband |
| Maximum Mono Print Speed: | 102 mm/s |
| Bluetooth: | Yes |
| Ethernet: | Yes |
| USB: | Yes |
| Print Color Capability: | Monochrome |
| Energy Star: | Yes |
| General Information |
|---|
| Product Type: | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number: | ZD51013-D0EE00FZ |
| Manufacturer Website Address: | http://www.zebra.com/gb/en |
| Manufacturer: | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model: | ZD510-HC |
| Product Name: | ZD510-HC Wristband Printing Solution |
| Brand Name: | Zebra |
| Media Types & Handling |
|---|
| Media Type: | Wristband |
| Memory |
|---|
| Standard Memory: | 256 MB |
| Miscellaneous |
|---|
| Energy Star: | Yes |
| Network & Communication |
|---|
| Bluetooth: | Yes |
| Ethernet: | Yes |
| Physical Characteristics |
|---|
| Form Factor: | Portable |
| Height: | 178 mm |
| Width: | 127 mm |
| Depth: | 242 mm |
| Power Description |
|---|
| Power Source: | AC Supply |
| Technical Information |
|---|
| Maximum Print Width: | 30.16 mm (1.19") |
| Recommended Use: | Wristband Print |
| Maximum Print Resolution: | 300 dpi |
| Maximum Mono Print Speed: | 102 mm/s |
| Print Color Capability: | Monochrome |
| Maximum Print Length: | 558 mm |
| Warranty |
|---|
| Limited Warranty: | 1 Year |
ZD510-HC Wristband Printer