Product Details and specifications are provided by manufacturer
| Basic |
|---|
| Product Type: | Direct Thermal/Thermal Transfe |
| Platform Supported: | PC |
| Power Source: | AC Supply |
| Recommended Use: | Label Print |
| Form Factor: | Desktop |
| Maximum Print Resolution: | 203 dpi |
| Brand Name: | Zebra |
| Media Type: | Tag Stock |
| | Wristband |
| | Tag |
| | Roll Fed |
| | Receipt |
| | Black Bar |
| | Black Mark |
| | Continuous Label |
| | Continuous Receipt |
| | Die-cut Label |
| | Direct Thermal Label |
| | Fanfold |
| | Gap |
| | Notched |
| | Perforated Label |
| Maximum Mono Print Speed: | 127 mm/s |
| USB: | Yes |
| Product Family: | G Series |
| Print Color Capability: | Monochrome |
| Fonts & Emulation |
|---|
| Language Emulation: | EPL |
| | ZPL |
| | XML |
| General Information |
|---|
| Product Type: | Direct Thermal/Thermal Transfer Printer |
| Manufacturer Part Number: | GK42-102520-000 |
| Manufacturer Website Address: | http://www.zebra.com/gb/en |
| Manufacturer: | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model: | GK420t |
| Product Name: | GK420t Label Printer |
| Product Series: | G Series |
| Brand Name: | Zebra |
| Interfaces/Ports |
|---|
| USB: | Yes |
| Serial Port: | Yes |
| Parallel Port: | Yes |
| Media Types & Handling |
|---|
| Media Thickness: | 190.5 µm |
| Maximum Roll Diameter: | 127 mm |
| Media Type: | Black Bar |
| | Receipt |
| | Perforated Label |
| | Notched |
| | Gap |
| | Wristband |
| | Tag Stock |
| | Tag |
| | Roll Fed |
| | Black Mark |
| | Continuous Label |
| | Continuous Receipt |
| | Die-cut Label |
| | Direct Thermal Label |
| | Fanfold |
| Media Sensor: | Transmissive Media Sensor |
| | Reflective Media Sensor |
| Label Core Size: | 38.10 mm |
| Ribbon Core Size: | 12.70 mm |
| Maximum Label Width: | 107.95 mm |
| Maximum Label Length: | 990.60 mm |
| Memory |
|---|
| Flash Memory: | 4 MB |
| Standard Memory: | 8 MB |
| Memory Technology: | SDRAM |
| Miscellaneous |
|---|
| Package Contents: | - GK420t Label Printer
- User Guide
- USB Cable
- Software & Driver CD
- European and UK Power Cords
|
| Platform Supported: | PC |
| Certifications & Standards: | - FCC Part 15
- Subpart 15
- VCCI
- C-Tick
- EN55022 Class-B
- EN6100-3-2
- EN6100-3-3
- EN55024
- CCC
- CB Scheme IEC 60950: 1991 +A1 +A2 + A3 +A4
- TUV NRTL
- IRAM
- AAMI
- NOM
|
| For Country/Region: | Germany |
| | United Kingdom |
| | Europe |
| Physical Characteristics |
|---|
| Weight (Approximate): | 2.09 kg |
| Form Factor: | Desktop |
| Height: | 190.5 mm |
| Width: | 193 mm |
| Depth: | 254 mm |
| Power Description |
|---|
| Input Voltage: | 110 V AC |
| | 220 V AC |
| Power Source: | AC Supply |
| Technical Information |
|---|
| Maximum Print Width: | 103.89 mm (4.09") |
| Recommended Use: | Label Print |
| Maximum Print Resolution: | 203 dpi |
| Maximum Mono Print Speed: | 127 mm/s |
| Print Color Capability: | Monochrome |
| Warranty |
|---|
| Limited Warranty: | 1 Year |
Package Size and Weight
Height 0.26 m
Width 0.29 m
Length 0.34 m
Shipping Weight 3.75 kg