Product Details and specifications are provided by manufacturer
| Data transmission |
|---|
| Bluetooth: | Y |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| Display |
|---|
| Touch technology: | Dual-touch |
| Display resolution: | 854 x 480 pixels |
| Touchscreen type: | Capacitive |
| Display diagonal: | 7.62 cm (3") |
| Touchscreen: | Y |
| Display: | TFT |
| GPS Performance |
|---|
| GPS (satellite): | N |
| Channels quantity: | 13 channels |
| Memory |
|---|
| Internal memory: | 4 GB |
| Total storage capacity: | 32 GB |
| Compatible memory cards: | Not supported |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T): | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| Headphone outputs: | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Headphone connectivity: | 3.5 mm |
| Power |
|---|
| Battery capacity: | 1200 mAh |
| Battery type: | Li-ion |
| Processor |
|---|
| Processor model: | 660 |
| Processor family: | Snapdragon |
| Number of cores: | 8 |
| Built-in processor: | Y |
| Processor frequency: | 2.2 GHz |
| Processor manufacturer: | Qualcomm |
| Sensors |
|---|
| Accelerometer: | Y |
| Gyroscope: | Y |
| Magnetometer: | Y |
| Software |
|---|
| Operating system installed: | Android |
| Operating system version: | 8.1 |
| Technical details |
|---|
| RFID reader: | N |
| Push-to-Talk (PTT): | Y |
| Product colour: | Black |
| Phone function: | N |
| International Protection (IP) code: | IP54 |
| Drop proof: | Y |
| | 120 cm |
| Certification: | WFA |
| Barcode reader: | Y |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width: | 114 mm |
| Weight: | 110 g |
| Height: | 57 mm |
| Depth: | 14 mm |
| Wireless LAN features |
|---|
| Wi-Fi: | Y |
| Security algorithms: | AES,EAP-TLS,EAP-TTLS,PEAP,TKIP,WPA,WPA2 |
| Wi-Fi standards: | 802.11a,802.11ad,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Package Size and Weight
Height 0.03 m
Width 0.07 m
Length 0.12 m
Shipping Weight 0.13 kg