Product Details and specifications are provided by manufacturer
| Basic | |
|---|---|
| Host Interface: | USB |
| Product Type: | Handheld Barcode Scanner |
| Colour: | Twilight Black |
| Connectivity Technology: | Cable |
| Brand Name: | Zebra |
| Light Source: | Laser |
| Barcode Dimension: | 1D |
| Scan Pattern: | Single Line |
| Product Family: | Symbol |
| General Information | |
|---|---|
| Product Type: | Handheld Barcode Scanner |
| Manufacturer Part Number: | LS1203-7AZU0100ER |
| Manufacturer Website Address: | http://www.zebra.com/gb/en |
| Manufacturer: | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model: | LS1203 |
| Product Name: | Symbol LS1203 General Purpose Handheld Barcode Scanner |
| Product Line: | Symbol |
| Brand Name: | Zebra |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface: | USB |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information: | USB Cable separate |
| Package Contents: |
|
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | RoHS |
| For Country/Region: | EMEA |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate): | 121.9 g |
| Colour: | Twilight Black |
| Length: | 180.3 mm |
| Height: | 61 mm |
| Width: | 61 mm |
| Technical Information | |
|---|---|
| Barcode Symbology Supported: |
|
| Connectivity Technology: | Cable |
| Scanning Distance: | 203 mm |
| Light Source: | Laser |
| Maximum Scan Resolution: | 0.13 mm |
| Depth of Field: | 0 nm - 196.85 mm@0.19 mm - Code 39 |
| 0 nm - 215.90 mm@0.33 mm - 100% UPC | |
| 6.35 mm - 127 mm@0.13 mm - Code 39 | |
| 0 nm - 215.90 mm@0.25 mm - Code 39 | |
| 0 nm - 260.35 mm@0.66 mm - 200% UPC | |
| Barcode Dimension: | 1D |
| Scan Pattern: | Single Line |
| Scan Rate: | 100 scan/s |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty: | 3 Year |
Package Size and Weight
Height 0.17 m
Width 0.22 m
Length 0.27 m
Shipping Weight 0.63 kg
Zebra Symbol LS1203 Handheld Barcode Scanner
SKU: LS1203-7AZU0100ER
£46.00Price


